Opiszę tutaj książki z jakich korzystam podczas nauki C# i reszty .NET'a. Być może pomoże to komuś w przyszłości dokonać wyboru przy zakupie.
Język C# 2010 i platforma .NET 4 Andrew Trolsena
Moim zdaniem idealna dla kogoś kto miał już styczność z programowaniem i chce wgryźć się w C#. Poruszonych jest tu multum zagadnień (książka jest ogromna, ponad 1200 stron).
Zawartość książki:
W książce przedstawione są ogólne fakty na temat filozofii platformy .NET i tworzenia aplikacji w C#.
Następnie przechodzimy przez rozdziały dotyczące podstawowych konstrukcji programistycznych (klasy, dziedziczenie, polimorfizm, wyjątki, czas życia obiektu).
Kolejną częścią książki są "Zaawansowane konstrukcje programistyczne C#". Mowa jest w niej o interfejsach, delegatach, typach generycznych, LINQ.
Część czwarta omawia programowanie z wykorzystaniem pakietów .NET. Poruszane są zagadnienia konfiguracji pakietów, refleksji, późnego wiązania, programowania z wykorzystaniem atrybutów. Następnie wyjaśniane są konteksty obiektów, domeny aplikacji i procesy. Pod koniec rzucimy okiem na język CIL, pakiety i typy dynamiczne.
W części piątej, wprowadzającej do bibliotek klas bazowych .NET, dowiemy się na wstępie o programowaniu wielowątkowym i równoległym. Kolejne 3 rozdziały poświęcone są zbiorowi klas ADO.NET oraz odpowiadających za dostęp do danych oraz serwisy danych. Ostatnie rozdziały z tej części dotyczą LINQ to XML, WCF (Windows Communication Foundation) oraz Windows Workflow Foundation.
W części szóstej w końcu będziemy mieli do czynienia z tworzeniem interfejsów użytkownika. Pojawia się wprowadzenie do WPF (Windows Presentation Foundation) i XAML stającymi się powoli następcą Windows Formsów. Poruszane będą zagadnienia dotyczące renderowania grafiki WPF, animacji, stylów i szablonów kontrolek.
Ostatnia część książki poświęcona jest tworzeniu aplikacji sieciowych za pomocą ASP.NET. Dowiemy się tam podstaw niezbędnych do rozpoczęcia pisania własnych aplikacji oraz o stronach wzorcowych, kontrolkach sieciowych i technikach zarządzania stanem.
W książce mamy jeszcze 2 załączniki. Załącznik A dotyczy programowania z wykorzystaniem Windows Forms a załącznik B platformy MONO (tworzenia plikacji .NET niezależnie od platformy systemowej).
Moje odczucia co do książki:
Jak dla mnie książka okazała się fantastyczna. Miałem z nią styczność w wersji oryginalnej gdy była dostępna jedynie po angielsku. Jednak gdy tylko pojawiła się po polsku (premiera: listopad 2011) postanowiłem ją natychmiast kupić. Spokojnie radzę sobie z czytaniem takich książek w oryginalnej wersji lecz mimo wszystko czytanie w polskim języku zawsze mniej męczy i przyspiesza naukę.
Rozdziały książki są spójne. Można czytać wybrane części książki pomijając pozostałe lecz zaleca się czytanie jej od początku do końca. Można to odczuć zwłaszcza w części związanej z ADO.NET gdzie tworzymy bibliotekę dostępu do danych a nastęnie ją rozwijamy. W polskim przekładzie pojawiają się błędy. Jest kilka błędów językowych, czasami pojawiają się powtórzone dwa razy po sobie te same wyrazy. Pamiętam że jeden screen dotyczył zupełnie czegoś innego niż to, o czym była mowa w tekście. Trafił się także jeden błąd w kodzie lecz był prosty do znalezienia i od razu raził po oczach. Szczególnie polecam rozdziały dotyczące WPF i XAML. W książce nauczymy się także korzystania z programu Microsoft Expression Blend. Jest to bardzo dobre narzędzie do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika pod WPF. Nie trzeba znać dzięki niemu XAMLa aby stworzyć świetnie wyglądające aplikacje (jednak nie należy lekceważyć nauki XAMLa).
Ta książka jest dla mnie szczególnie ważna. Przed przeczytaniem jej nie miałem praktycznie żadnej wiedzy na temat C# (tylko tyle co pozwalało pisać programy na zaliczenie przedmiotu). Po przerobieniu tej książki moja wiedza poszerzyła się w znacznym stopniu. Dzięki niej poczułem że chcę rozwijać swoją wiedzę w tym temacie a nauka nowych zagadnień sprawia mi przyjemność. Znalazłem nawet pracę jako programista C# :).
"Język C# 2010 i platforma .NET 4.0" stanowi solidną bazę do wypłynięcia na "głębsze wody". Myślę że bardzo wiele osób (nawet doświadczonych programistów) znajdzie w niej coś o czym wcześniej nie wiedziało (wiem po kolegach z pracy :) ). Książka nie jest tania (ja swoją kupiłem za około 175 zł) ale jak najbardziej jest warta swojej ceny. Naprawdę szczerze polecam każdemu.
"Język C# 2010 i platforma .NET 4.0" stanowi solidną bazę do wypłynięcia na "głębsze wody". Myślę że bardzo wiele osób (nawet doświadczonych programistów) znajdzie w niej coś o czym wcześniej nie wiedziało (wiem po kolegach z pracy :) ). Książka nie jest tania (ja swoją kupiłem za około 175 zł) ale jak najbardziej jest warta swojej ceny. Naprawdę szczerze polecam każdemu.
ASP.NET 4 z wykorzystaniem C# i VB
Ogromna ilość zagadnień poruszana na ponad 1700 stronach tej książki lecz potraktowane po macoszemu. Mam wrażenie że książka pisana była "na szybko". Nie miałem do czynienia z oryginalnym wydaniem, ale polskie jest słabe.
Sam spis treści ma 21 stron. Nie będę tutaj rozpisywał się na temat tego co znajdziemy w tej książce bo znajdziemy tam praktycznie wszystko co związane z ASP.NET 4. Napiszę natomiast o tym co mi się nie podoba.
Jeśli ktoś by mnie spytał do kogo jest skierowana ta książka to miałbym nie lada problem z udzieleniem odpowiedzi.
Miejscami mamy do czynienia z wodolejstwem, pisaniem o tym jakie wspaniałe, fantastyczne, niesamowite jest ASP.NET. Zdarzają się fragmenty gdzie nagle przeskakujemy z teoretycznych opisów prosto w szczegóły i detale, które tak naprawdę nie mówią wiele komuś kto pierwszy raz ma z tym do czynienia. Jest też wiele fragmentów wyglądających tak jakby była to po prostu przetłumaczona dokumentacja. Suche tabelki z atrybutami, właściwościami i opisami różnych kontrolek czy obiektów pojawiają się bardzo często i czasami ciągną się przez kilka stron. Może jest to dobre dla kogoś kto już zna temat i chce poszerzyć swoją wiedzę albo raczej przypomnieć sobie to co już kiedyś się nauczył.
Tak naprawdę nie wiadomo czym jest ta książka. Nie jest "tutorialem" prowadzącym za rękę przez poruszane tematy. Może nie wymagam aż "prowadzenia za rękę" ale czasami naprawdę ciężko się połapać o co chodzi. Nie jest też polską wersją dokumentacji (mimo że czasami sprawia takie wrażenie).
Książka nie jest spójna jak poprzednia, dotycząca ogólnie C# i .NET. Rozdziały można czytać nie w kolejności gdyż nie są ze sobą powiązane. To akurat wydaje mi się nawet dobrym rozwiązaniem. Można czytać dany rozdział i nie przejmować się zbytnio że nie przerobiło się poprzedniego przez co nie można przejść dalej.
Widać że książka była pisana pod VisualBasica, co w moim przypadku nie było pocieszające. Przykłady kodu są najpierw pokazywane w VB a dopiero później w C#. Zdarza się, że czasami kod C# w ogóle nie jest pokazywany jeśli są to krótkie przykłady. W kodzie C# jest masa błędów. Wygląda to tak jakby dwa razy był kopiowany kod VB i dopiero ten drugi był tłumaczony na C# bez sprawdzania czy działa ponieważ można znaleźć pojedyncze znaki z VB w kodzie C# takie jak chociażby "&" zamiast "+" czy "End Sub" zamiast "}". Zdarzało się nawet że podawany był błędny typ właściwości klasy (np strona 83 - cross-page posting: w kodzie C# mamy public TextBox pp_Calendar1 zamiast public Calendar pp_Calendar1) Takich przykładów jest masa i z tego co widzę dotyczą tylko kodu C#.
Screeny czasami pokazują co innego niż to o czym jest mowa, są błędne opisy pod screenami a czasami nie wiadomo tak naprawdę czego dotyczą. Raz spotkałem się z przykładem gdzie w tekście odwoływano się do obrazka, którego nie było.
Czasami pisane jest sporo tekstu o prostych rzeczach a czasami gdy powinno w końcu zacząć się dziać coś interesującego, coś na co czekamy, coś co jest tematem danego rozdziału, dostajemy tekst: "Wypełniamy teraz właściwe informacje w celu uzyskania połączenia." Czasami pisane jest o jednym, za chwilę zupełnie o czym innym, a dalej wydawało by się że znowu zupełnie o jeszcze czym innym. Jednak dopiero po głębszym przeanalizowaniu tekstu, sprawdzaniu przy komputerze i szukania odpowiedzi na pytanie "skąd to się wzięło" okazuje się że to na końcu łączy się z tym co było pisane na samym początku. Przykład: strona 331. Mowa jest o wygenerowaniu przez kreator instrukcji INSERT, UPDATE i DELETE. Następnie pisane jest o właściwości DataSourceMode. Po trzech stronach pojawiają się nie wiadomo skąd parametry UpdateParameters i DeleteParameters w listingach i nie wiadomo czego dotyczą ani skąd się wzięły. Dopiero samemu trzeba dojść do tego że są one efektem ZAZNACZENIA w kreatorze opcji generowania instrukcji INSERT, UDATE i DELETE o których wspomniane było 3 strony wcześniej.
Mógłbym jeszcze napisać wiele negatywnych opinii odnośnie tej książki ale po tym co tutaj przedstawiłem chyba widać już pewien zarys.
Także podsumowując:
- Książka jest bardzo gruba i porusza wszelkie tematy związane z ASP.NET
- Przykłady kodu źródłowego są zarówno w VB jak i C# lecz w C# często zdarzają się błędy
- Trochę wodolejstwa
- Zbyt krótko o najważniejszych rzeczach
- Ciężko się ją czyta
- Błędy w screenach
- Na sucho bez komputera do niej nie podchodź jeśli chcesz się czegoś nauczyć
- W przedstawionych przykładach jeśli robi się je zgodnie z książką to często czegoś nie ma co powinno być (bo jest pokazane na screenie) i trzeba szukać i się głowić o co chodzi.
Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Na pewno zawiera ogrom wiedzy którą w dalszym ciągu staram się zgłębiać (nie przeczytałem jeszcze całej pisząc ten tekst). Często do niej siadam i dzięki temu że sporo rzeczy nie działa i trzeba samemu szukać rozwiązania, można się jeszcze więcej nauczyć. Z jednej strony jest to dobre ale z drugiej, spodziewałem się czegoś więcej po książce, która na tylnej okładce ma wydrukowane "Cena 199,00 zł"
Pro ASP.NET MVC 3 Framework
Bardzo dobra książka!
Ponad 700 stron solidnego wprowadzenia do ASP.NET MVC 3. Książka nastawiona na praktyczne ćwiczenia. Nie mamy tutaj do czynienia ze zbędną teorią. Czytelnik od razu wpuszczany jest na głęboką wodę w dobrym tego słowa znaczeniu. Bez zbędnych opisów i lania wody wykonujemy praktyczne zadania. Po krótkim wstępie odnoszącym się do samej idei MVC i wymaganego środowiska niezbędnego do przeprowadzenia ćwiczeń w tej książce, już od 31 strony stworzymy pierwszą aplikację MVC. Pisząc nasze aplikacje dowiadujemy się po kolei co tak naprawdę napisaliśmy i do czego to służy. Takie podejście sprawia że czytelnik lepiej może zrozumieć co się dzieje. Książka wypada dużo lepiej niż poprzednia dotycząca głównie samego ASP.NET. Czyta się ją przyjemnie a przykłady nie sprawiają trudności dzięki towarzyszącym opisom. Po przerobieniu tej książki posiądziemy wiedzę pozwalającą na samodzielne stworzenie pełnoprawnego serwisu opartego o wzorzec MVC. Poruszane są zagadnienia dotyczące logowania, autoryzacji, rejestracji, paginacji, AJAXa, jQuery, zagadnienia dotyczące publikowania gotowej aplikacji a także ochrony przed popularnymi atakami jak XSS, SQL Injection, Session Hijacking, CSRF. Ponadto przypomnimy sobie kluczowe zagadnienia dotyczące języka C# niezbędne w MVC takie jak: automatycznie generowane właściwości, inicjalizacje kolekcji, metody rozszerzające, wyrażenia lambda, typy anonimowe oraz LINQ.
Książka nie jest jednak pozbawiona błędów. Na szczęście na stronie http://www.apress.com/9781430234043 jest errata. Ja osobiście utknąłem na 267 stronie podczas zapisywania zmian przez EntityFramework. Na szczęście wszystko jest opisane w erracie w powyższym linku i wszystko można zrobić bez większych kłopotów. Był to jedyny taki przypadek gdzie według opisu z książki nie dało się czegoś wykonać.
Mimo wszystko książka jest bardzo dobra! Naprawdę polecam. Czekam na wersję 4 :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz